5 vecí, ktoré treba skontrolovať pred každou jazdou na bicykli
Pridané: 1.8.2019 05:54:34
01 August 2019
Jazda na bicykli prináša so sebou množstvo príjemných zážitkov, no občas nás môže prekvapiť nejaká porucha, ktorá celý zážitok z jazdy pokazí. Preto by každý cyklista mal pred vyrazením na cesty skontrolovať stav svojho bicykla a venovať sa chvíľu niekoľkým základným nastaveniam, aby si zážitok z cyklotúry ničím nepokazil.
Kontrolu bicykla nepodceňujte
Nepochybujeme o tom, že ste nepodcenili prípravu bicykla na novú sezónu. Avšak aj v takomto prípade je potrebné pred každou jazdou na bicykli skontrolovať základné nastavenia. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam, ktoré vás môžu počas jazdy prekvapiť. Preto sme pre vás pripravili 5 dôležitých komponentov, ktoré by ste mali skontrolovať pred každou jazdou.
1.Skontrolujte tlak v pneumatikách
Pred každou jazdou na bicykli by ste mali skontrolovať tlak v pneumatikách a následne ich dofúkať. Zároveň aj skontrolujete, či ste náhodou počas poslednej jazdy nedostali defekt a samozrejme, či ste v nejakej diere na ceste nepoškodili aj plášť. Pokiaľ je plášť poškodený, má praskliny alebo je jeho dezén vyjazdený, včas ho vymeňte.
Správne nahustiť pneumatiku vám pomôže informácia, ktorá je uvedená na boku plášťa. Výrobca tam uvádza odporučené rozpätie minimálnej a maximálnej hodnoty v baroch. Najväčší tlak potrebujú cestné bicykle, potom trekingové a najmenší tlak horské bicykle. Tlak v pneumatikách závisí aj od hmotnosti jazdca. Osobe s nižšou hmotnosťou postačí nižší tlak a naopak, osobe s vyššou hmotnosťou treba tlak vyšší.
2. Skontrolujte brzdy
Pri jazde na bicykli nie je takédôležité rozbehnúť sa, ako účinne a včas zabrzdiť. Preto pred každou jazdou skontrolujte funkciu predných a zadných bŕzd. Správne fungujúce a účinné brzdy vám môžu zachrániť aj život.
Ráfikové brzdy – pri nich je potrebné skontrolovať aby brzdové klátiky s brzdnými plôškami dosadali na bok ráfika súčasne. Treba dávať pozor aj na to, či nie sú gumičky zodraté a treba ich vymeniť. Pokiaľ má brzda viditeľné drážkovanie, znamená to, že je ešte dobrá, a nemusíte ju vymeniť. Páky bŕzd musia byť ľahko stlačiteľné, lanká dostatočne napnuté, dotiahnuté v čeľustiach a bowdeny neprekrútené.
Kotúčové brzdy mechanické – pri nich je potrebná kontrola laniek a bowdenov, opotrebovania brzdových doštičiek i kotúčov. Je potrebné, aby boli suché, čisté, bez drážok, rýh a mastnoty. Poškodené súčiastky treba vymeniť a odmastiť špeciálnym prípravkom.
Kotúčové hydraulické brzdy – tam je potrebná kontrola tesnosti hadičiek a pák naplnených špeciálnou kvapalinou, ďalej kontrola brzdových kotúčov a doštičiek, ako u bŕzd mechanických. Pri poškodení hydraulických bŕzd opravu zverte radšej do rúk odborníka.
3. Skontrolujte tlak vo vidlici
Pokiaľ máte bicykel s odpruženou vidlicou, nastavte si správny tlak podľa vašej hmotnosti a jazdného štýlu. Na nastavene správneho tlaku sa používajú kontrolné obvodové gumičky. Po zaťažení vidlice by mala gumička ostať na 25% zdvihu klznej plochy. Pokiaľ máte napríklad vidlicu so zdvihom 160 mm, tak po zaťažení by mala gumička ostať vo vzdialenosti 40 mm od gumeného tesnenia.
4.Kontrola reťaze a radenia
Správny chod radenia tvorí podstatnú časť spokojnej jazdy, preto skontrolujte reťaz či nepadá z prevodníkov. Ďalej prešmýkač a menič je nutné zoradiť tak, aby nedochádzalo k preskakovaniu reťaze, ťažkému radeniu alebo poškodeniu výpletu meničom.
Reťaz je potrebné pravidelne čistiť a premazať mazivom na reťaz. Celý obvod reťaze prejdite dvakrát, aby sa olej dostal všade, nemal by kvapkať, úplne postačí, keď z neho vytvoríte olejový film. Reťaz odporúčame namazať aspoň deň pred jazdou, aby sa na ňu počas jazdy nenalepilo množstvo prachu a aby ste sa neušpinili. Občas by ste mali zmerať aj pretiahnutie reťaze, aby ste ju vymenili, predídete tak poškodeniu prevodníkov a pastorkov.
5. Dotiahnite všetky matice
Skontrolujte kolesá, či sú dokonale utiahnuté, pretože iba tak je koleso dobre pripevnené na rám a vo vidlici. Rovnako ako u kolies aj pri sedlovke sa presvedčte, či je správne utiahnutá. Je dôležité skontrolovať ostatné matice a skrutky na bicykli, či sú správne dotiahnuté a nikde nie je vôľa. Pokiaľ to tak nie je, môžu vypadnúť, ohnúť sa alebo sa počas jazdy zlomiť. Vypadnutím matice môže dôjsť k poškodeniu komponentov bicykla a následne k privodeniu pádu.
Skontrolujte a utiahnite aj:
• sedlo,
• pedále,
• kľuky, respektíve prevodníky,
• a ostatné ovládacie prvky na riadidlách.
Slovakiabike radí: Pamätajte, že všetky súčiastky majú určitú životnosť a tú môžete predĺžiť pravidelnou starostlivosťou, ktorú bicyklu venujete. Len pravidelnou kontrolou docielite, aby ste poškodenie zistili včas a bicykel vás nezradil v tom najnevhodnejšom čase.