Obuv cyklistu - prečo vymeniť tenisky za tretry a ako vybrať tie správne?
Pridané: 17.2.2021 14:25:14
17 Február 2021
Začali ste to s cyklistikou myslieť vážne a zvažujete, či sa vám oplatí investovať nielen do samotného stroja a jeho príslušenstva, ale aj do kvalitnejšej obuvi? V rozhodovaní sa vám pokúsime pomôcť tým, že v nasledujúcich riadkoch zhrnieme dôvody prečo je dobré bicyklovať v tretrách a ako si vybrať tie vhodné pre vás.
Ak ste cyklistické tretry počas jazdy obuté nikdy nemali, len ťažko si viete predstaviť výhody, ktoré šliapanie do pedálov práve v nich prináša. Laici ich môžu považovať za zbytočné, profesionáli sa bez nich nezaobídu. Ale čo ostatní, ktorí patria do skupiny medzi nimi?
Potrebujem ich vôbec?
Ak sa na dvoch kolesách ocitáte iba príležitostne, na krátkych trasách alebo bicykel spravidla využívate len ako dopravný prostriedok do práce, prezúvať tretry a meniť kvôli nim pedále sa vám pravdepodobne neoplatí.
Avšak, v prípade, že sa cyklistike venujete ako cielenej športovej aktivite, na dlhších trasách či v náročnejších terénoch a plánujete tak pravidelne robiť aj v budúcnosti, tretry vám ako súčasť cyklistickej výbavy prinesú samé pozitíva.
V čom sú cyklistické tretry lepšie od tenisiek?
Porovnanie hlavných rozdielov medzi týmito dvoma typmi obuvi je jednoduché – tretry sú jednoznačne vhodnejšími cyklistickými topánkami, a to hneď z niekoľkých dôvodov:
1. Bezpečnosť
Zošmyknutá noha z pedála či rozviazané šnúrky zamotané do reťaze? S nášľapnými pedálmi a tretrami vám takéto nehody nehrozia. Praktické zapínanie na BOA systém, popruhy na suchý zips, plastovú pracku či sťahovanie zaručí, že vás šnúrky pred ani počas jazdy nezdržia a vďaka špeciálnemu mechanizmu chodidlo spoľahlivo spoja s bicyklom.
Zo začiatku si len treba vopred nacvičiť odopnutie tretier - vyvinutím tlaku päty smerom od bicykla. Osvojiť si tento pohyb pred zastavením je jednoduché. Ani sa nenazdáte a odopínanie pre vás bude už po prvých jazdách úplne prirodzené.
2. Komfort
Správnou fixáciou a polohou chodidiel na bicykli viete predísť nepohodliu i potenciálnym zraneniam. Nášľapné tretry udržia nohy v správnej pozícii a nedovolia vám tlačiť do pedálov klenbou chodidla či dokonca pätou.
Okrem toho majú ergonomickú konštrukciu a podrážku vystuženú pevnými vláknami (sklenenými, karbónovými, atď.), ktorá sa pri pohybe neohýba ako obyčajné tenisky. Ak jazdíte dlhé trasy, v tretrách vám nehrozí omínanie, pľuzgiere ani zbytočná únava svalov, bolesti šliach či kostí.
3. Kontrola nad bicyklom
Pocit voľných nôh vám môže spočiatku chýbať, no je to len sila zvyku. Jazdiť sa vám bude ešte lepšie najmä po tom, čo zistíte, že ovládanie bicykla s pevne priľnutými nohami je oveľa jednoduchšie. S tretrami a ich príslušenstvom budete sebaistejšie prechádzať náročný terén, klopiť ostré zákruty, šliapať do kopca či spúšťať sa z neho a preskakovať prekážky.
4. Výkon
Vplyv tretier a im prispôsobených pedálov na celkový výkon je častokrát otázny. Jeden pár topánok z vás Petra Sagana samozrejme neurobí, umožní vám však kruhové šliapanie – efektívnejšie tlačenie na pedál nielen smerom nadol, ale aj nahor. Pri správnej technike a dlhých trasách vie byť rozdiel vo výkone citeľný. Nehovoriac o tom, že tak pri bicyklovaní zapájate oveľa viac svalov.
Typy tretier a ktoré si vybrať?
Existuje mnoho druhov tretier, preto je nevyhnutné prispôsobiť ich vášmu štýlu jazdy. Skôr, než učiníte finálne nákupné rozhodnutie preto zohľadnite ich prioritné využitie:
a) Cestné tretry
Plánujete si budovať kondíciu prekonávaním dlhých vzdialeností? Cestné tretry v sebe spájajú tuhosť podrážky, priedušnosť a nízku hmotnosť, čo ich predurčuje na výkonnostnú jazdu s maximálnou efektivitou.
b) MTB tretry
Baví vás predstava zdolávania horských cestičiek či trás v extrémnych podmienkach bez obmedzení? MTS tretry sú odolné zhora aj zdola. Terénna podrážka býva hrubá s možnosťou inštalácie hrotov proti šmyku. Prsty zasa ochráni spevnená špička.
c) Cykloturistické tretry
Na rozdiel od iných typov tretier, v cykloturistických flat tretrách môžete podnikať rekreačnú cyklistiku skombinovanú s výletmi po kultúrnych pamiatkach či prechádzkami v prírode. Vzhľadom pripomínajú klasickú turistickú obuv a sú celkovo univerzálnejšie. Majú totiž mäkšiu podrážku i zvršok so širším dizajnom prispôsobeným na bicyklovanie i chôdzu zároveň.