Poradíme vám, ako sa starať o elektrobicykel
Pridané: 11.1.2021 09:45:12
11 Január 2021
Kúpa elektrobicykla rozhodne nie je lacná záležitosť. Preto by ste mali jeho údržbe venovať mimoriadne veľkú pozornosť. Správny a pravidelný servis je pritom len jednou zo zásad, ktoré je potrebné dodržiavať. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, akú starostlivosť si vyžadujú jednotlivé časti elektrobicykla, viac sa už dočítate v našom článku.
Elektrobicykel kontrolujte pravidelne
Dôvodov, prečo si zadovážiť elektrobicykel, je nemálo. Avšak aj ten je potrebné, podobne ako klasický bicykel, pravidelne kontrolovať pre každou jazdou. Venujte mu dostatok času a pozornosti, lebo len takto si môžete zaistiť bezpečnú a bezstarostnú jazdu bez nečakaného vypovedania služby. Isteže, elektrobicykel má na rozdiel od obyčajného bicykla svoje zvláštnosti. Napríklad niektoré úkony by sa mali robiť vždy predtým, ako na elektrobicykel nasadnete, iné stačí vykonať až po nejakom čase, počas ktorého ste elektrobicykel používali.
Domáci servis však na všetko určite nestačí. Aspoň raz do roka, ideálne pred alebo po začatí cyklistickej sezóny treba elektrický bicykel zaniesť do špecializovaného servisu, kde ho dôkladne prehliadnu odborníci. Ak to bude potrebné, opravia nedostatky a vyladia detaily, takže elektrobicyklu sa predĺži životnosť a vy opäť získate dvojkolesového tátoša s elektrickým pohonom, plne pripraveného na cesty.
Ako má vyzerať kontrola pred jazdou
Pred každou jazdou na bicykli treba skontrolovať niekoľko vecí. Skôr, ako sa vyšvihnete do sedla svojho elektrobicykla, mali by ste venovať chvíľku pozornosti jednotlivým komponentom:
• Overiť stav nabitia batérie a ektropohonu.
• Skontrolovať nahustenie pneumatík.
• Vyskúšať funkčnosť a nastavenie bŕzd.
• Overiť, prípadne dotiahnuť lúče, riadidlá, hlavy radenia a kľučky.
• Skontrolovať funkčnosť prehadzovačiek.
• Pri skladacích elektrobicykloch overiť dotiahnutie skladacích mechanizmov.
Zbežná kontrola po každej jazde
Po návrate z bicyklovania otestuje bicykel tak, že ho vyzdvihnete asi 10 cm nad zem a pustíte. Overíte si, či je všetko dostatočne dotiahnuté. Následne pokračujte krátkou kontrolou:
• Kolesá a plášte - preverte centrovanie kolies, tlak v plášťoch, ich opotrebovanosť, ľahkosť otáčania a galusky. Nezabudnite na rýchloupínacie skrutky.
• Brzdy – skontrolujte brzdové lanká (všímajte si najmä rozstrapkanie, pretočenie alebo vytiahnuté lanká). Poškodené alebo opotrebované súčiastky je potrebné včas vymeniť.
• Radenie a reťaz – všimnite si poškodenie alebo rozťahanie reťaze.
• Rám – ak je rám ohnutý alebo prasknutý, nečakajte a vymeňte ho čím skôr. Nesnažte sa ho svojpomocne naprávať.
Pravidelná kontrola elektrobicykla raz do mesiaca
Minimálne raz za mesiac je dobré vykonať pravidelnú mesačnú kontrolu elektrobicykla, ktorá je zameraná na:
• Ručné umytie a osušenie bicykla (v žiadnom prípade nepoužívajte vysokotlakové vodné čističe, pretože voda môže preniknúť do ložísk a vysoký tlak dokáže odstrániť mazacie oleje a vazelíny).
• Nikdy neutierajte bicykel, na ktorom je zaschnutá špina, blato a iné nečistoty nasucho, bez predchádzajúceho navlhčenia vodou. V opačnom prípade dôjde k oškretiu laku a ochranného povrchu z jednotlivých komponentov.
• Vykonanie dôkladnej celkovej inšpekcie elektrobicykla.
• Skontrolovanie pretiahnutia reťaze kalibrom (odporúčame cca od 700 km), vyčistenie alebo výmena vyťahanej reťaze.
• Kontrolu opotrebovania dezénu a poškodenia bokov pneumatík, opotrebovanie brzdových klátikov.
• Overenie upnutia nielen sedla, ale aj rýchloupínacích skrutiek sedlovky a kolies.
• Pravidelné a dôkladné premazanie čapov bŕzd, brzdových pák a meniča.
Hĺbková kontrola elektrobicykla po 200 kilometroch
Krátke pravidelné kontroly pred jazdou i po jazde sú síce potrebné, no nedokážu nahradiť hĺbkovú kontrolu a servis. Preto je nevyhnutné asi po 200 kilometroch jazdy poskytnúť elektrobicyklu dôkladnejšiu údržbu. Postarajte sa o dôkladné premazanie reťaze, čapov a ložísk, no s mazivom to nepreháňajte. V opačnom prípade by dochádzalo k zachytávaniu špiny a prachu. Nezabúdajte tiež, že mazacie prostriedky určené pre autá a motocykle nie sú vhodné na použitie pre bicykle. Pri premazávaní sa vyvarujte naneseniu mazacieho prostriedku na ráfiky a brzdové bodky.
Poctivo skontrolujte i dezén a tlak v pneumatikách, vycentrovanie ráfikov kolies a dotiahnutie všetkých spojov. Vašu pozornosť si zaslúži i menič rýchlostí a ústia bowdenov (brzdiace a radiace lanká), ktoré je potrebné vyčistiť, odmastiť a naolejovať. Čo-to už majú za sebou aj všetky súčiastky, spoje, skrutky a lúče, ktoré môžu byť opotrebované alebo skorodované. Preto je na mieste ich dôkladná kontrola, ako aj detailné vyčistenie všetkých, (aj horšie dostupných) častí elektrobicykla.