Poznáte 5 najčastejších mýtov o bicyklovaní
Pridané: 23.5.2019 23:23:02
23 Máj 2019
Bicyklovanie je obľúbené naprieč širokým spektrom ľudí, od detí až po dôchodcov a stalo sa súčasťou ich každodenného života. Tak ako o iných činnostiach, ktoré človeka sprevádzajú, aj o bicyklovaní kolujú zaručené fakty. Veľa ľudí ich považuje za pravdivé, pritom sú to v skutočnosti mýty, ktorým by ste nemali veriť. Ktoré to sú?
Mýtus 1: Bicyklovanie je nebezpečné
Určte ste to už počuli, aké je bicyklovanie nebezpečné a že práve cyklisti sú na cestách najviac ohrození. Samozrejme, že pri nehodesú cyklisti viac ohrození ako vodiči v autách, pretože ich v prípade kolízie nechráni nič, iba prilba. Preto mýtus, že bicyklovanie je nebezpečné, sa môže na prvý pohľad zdať ako holý fakt.
Lenže podľa štatistiky Prezídia policajného zboru, v ktorej bola vyhodnotenádopravno-bezpečnostná situácia za rok 2018, vyšla jazda na bicykli spomedzi ostatných účastníkov dopravy ako najbezpečnejšia. Podľa štatistiky bolo pri dopravných nehodách v roku 2018 usmrtených 229 ľudí. Z toho usmrtených vo vozidlách (vodiči + spolujazdci) bolo 132 osôb, chodcov 59, usmrtených na motocykloch (vodiči + spolujazdci) 22 a čuduj sa svete, najmenej usmrtených pri dopravných nehodách v roku 2018 bolo cyklistov – a to 15. No pri štatistikách ešte ostaneme. Aj v roku 2017 bolo pri dopravných nehodách, z celkového počtu 250 najmenej usmrtených cyklistov, a to 18.
Aj pri pešej chôdzi môže na človeka číhať rovnako veľké nebezpečenstvo rizika úrazu či smrti, ak nie väčšie oproti bicyklovaniu. Teda tvrdenie, že bicyklovanie je nebezpečné, pokladáme za mýtus a nezakladá sa na pravde. Bezpečnosť cyklistu závisí predovšetkým od neho samotného, aký je opatrný a či neberie ochranné pomôcky na ľahkú váhu. V konečnom dôsledku prispieva k bezpečnosti aj to, kadiaľ si plánuje svoju trasu na bicykli.
Mýtus 2: Bicykel ničí kĺby a chrbticu
Pokiaľ si myslíte, že bicyklovanie ničí kĺby alebo si pri ňom poškodíte chrbticu, ste na omyle. Práve bicyklovanie je vhodné pre tých, ktorí majú nadváhu a beh sa im neodporúča z dôvodu negatívneho pôsobenia na kĺby. Bolesť chrbtice vzniká pri nesprávnom držaní tela pri bicyklovaní alebo pri nesprávnom výbere samotného bicykla.
Aby ste sa vyhli bolesti chrbtice, je potrebné jazdiť vo vzpriamenej polohe a mierne nahnutý dopredu. Tým sa posilňuje chrbtové svalstvo a chrbtica je odľahčená. Na bolesť chrbta vplýva aj nesprávny výber bicykla, ktorý môže byť príliš veľký, preto si doprajte čas pri jeho výbere. Pri bolestivej chrbtici sa odporúča odpružený bicykel.
Naopak jazda na bicykli má mnoho benefitov pre zdravotný stav. Pravidelné bicyklovanie pomáha predchádzať rozličným chorobám, má priaznivý vplyv na fyzickú kondíciu a posilňuje imunitu. Uvádzajú sa aj priaznivé účinky na krvný tlak, pohybové ústrojenstvo a v konečnom dôsledku aktívny pohyb na bicykli vplýva aj na duševné zdravie, uvoľňuje napätie, stres i úzkosť.
Mýtus 3: Bicyklovanie spôsobuje mužom neplodnosť
Určite sa dostalo aj k vám tvrdenie, že vášniví cyklisti majú problémy s erekciou a plodnosťou. Tento názor z minulosti pramenil z faktu, že sedením na sedadle je vyvíjaný určitý tlak na genitálie a tým sa znehodnocuje ich obsah.
Všetko je však inak. Nová štúdia vedcov z Kalifornie potvrdila opak. Pri sledovaní 4 000 cyklistov, plavcov a bežcov neobjavili žiadne rozdiely v plodnosti. Výskum ukázal, že cyklisti mali podobné sexuálne a močové zdravie ako bežci či plavci. V zverejnenej štúdii v časopise Journal of Urology sa uvádza, že cyklisti s vysokou intenzitou bicyklovania mali celkovo lepšiu erektilnú funkciu oproti plavcom a bežcom. Síce niektorí cyklisti trpeli pre najrôznejšie zranenia zúžením močovej trubice alebo infekciami, ale na ich reprodukčné zdravie a erekciu bicykel nemal žiaden vplyv. Preto ak ste z obavy o svoje potomstvo zanevreli na bicyklovanie, rýchlo to napravte. Bicyklovanie prináša pre zdravie človeka veľké benefity, napríklad podporuje funkciu kĺbov a má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém.
Mýtus 4: Bicyklovanie je drahý šport
Tento mýtus môže byť pravdivý, ale aj nemusí. Tak ako pri iných športoch, aj pri cyklistike sa dá na „výstroji" ušetriť. Pokiaľ sa nechystáte na Tour de France, v tom prípade vám postačí bicykel so základnou výbavou, ktorý sa dá kúpiť aj za pár stoviek. Väčšiu pozornosť potom treba venovať cyklistickej výbave, napríklad prilbe, reflexným prvkom, osvetleniu bicykla a brzdám.
Mýtus 5: Pri bicyklovaní sa viacej spotím
Toto konštatovanie môžeme počuť hlavne vtedy, keď sa ľudia rozhodujú, či sa do práce vyberú autom alebo na bicykli. Boja sa, že pokiaľ sa vyberú do práce na bicykli, prídu úplne spotení. Nemusí to byť pravda, pretože všetko závisí od toho, aké tempo zvolia.
Pokiaľ zvolíte mierne tempo a nebudete sa ponáhľať, do práce neprídete spotení. Je potrebné si vyhradiť dostatok času na jazdu do práce a netreba šliapať do pedálov ako o život. K pocitu suchej pokožky môže prispieť aj oblečenie. Zvoľte taký druh, ktorý bude pot z tela odvádzať, a nie zadržiavať.